Rodzajów POSM-ów jest wiele i trudno raczej mówić o jakiejś ich zamkniętej liście. Dzieli się je oczywiście w sposób umowny w zależności od tego, gdzie się je umieszcza, natomiast poszczególne typy nie mają często wyraźnie zaznaczonych granic ani stałej listy zastosowań. Warto przyjrzeć się więc bliżej rodzajom materiałów POS i ich zastosowaniom.

POSM na ladę

Materiały POS na ladę spotyka się dziś głównie w punktach usługowych. Na stojakach umieszcza się na przykład wizytówki warsztatu samochodowego, ulotki gabinetów kosmetycznych, a w biurach podróży POSM-y służą do wygodnego eksponowania broszurek. Tego typu POS-y to tzw. dyspensery. Znacznie powszechnie stosowane są bilonownice, przy czym dziś często rezygnuje się już z ich funkcje reklamowej.

POSM pod sufit

Flagietki i hangery to POS-y zawieszane pod sufitem i skutecznie przyciągające uwagę. Wydrukowane na dobrym materiale i utrzymujące długo swoje kolory są stałymi elementami promocyjnymi w średnich i dużych sklepach, ale ich zastosowanie jest praktycznie nieograniczone. Z dwóch wspomnianych typów to zdecydowanie hangery, czyli typowe plakaty reklamowe, mają większe zastosowanie, natomiast flagietki często są tylko dodatkowym elementem sygnalizacyjnym, który może ułatwiać orientację w sklepie.

POSM na podłogę

To zdecydowanie najbardziej rozbudowana kategoria. W obrębie POS-ów na podłogę mieszczą się bowiem banery, potykacze, roll-upy, displaye czy standy reklamowe. POSM-y tego typu w zasadzie całą swoją skuteczność zawdzięczają dobremu projektowi graficznemu i perfekcyjnemu wydrukowi – bez tego stają się raczej przeszkodą, a nie atutem kampanii promocyjnej. Bardzo szerokie jest także ich zastosowanie, ponieważ często łączą funkcje promocyjne i informacyjne, stają się też elementami samodzielnych stanowisk sprzedaży. 

POSM na półki

POSM-y na półki stosowane są często, ale tak naprawdę ich znaczenie jest ograniczone. Wydrukowane i odpowiednio wyeksponowane bannery, wobblery, linery i toppery pozwalają zaakcentować produkty na półkach sklepowych, natomiast najskuteczniej działają w połączeniu z POS-ami podłogowymi lub sufitowymi, które kierują klientów w konkretne alejki sklepowe. W ich przypadku bardzo duże znaczenie ma odpowiedni dobór kolorów i druk z użyciem trwałych pigmentów. Ponieważ są to elementy niewielkich rozmiarów i umieszczone w miejscach, w których widoczność może być ograniczona przez eksponowane produkty, przygotowanie POS–ów na półkę bywa bardzo dużym wyzwaniem.

Najprostsze POS-y na świecie

POSM to nie tylko konkretne konstrukcje, ale też same ulotki, broszury, wizytówki, lightboxy, a nawet infokioski czy tombstone’y – tutaj definicja POS-u pozwala na dość spore rozszerzenie, a tym, co łączy wszystkie skuteczne POS-y jest staranne wykonanie, bez którego zwyczajnie nie będą one efektywne. W celu poprawy skuteczności oczywiście można tworzyć całe systemy POS–ów, związanych ze sobą tematycznie, wykorzystujących zasady identyfikacji wizualnej czy po prostu prowadzących jeden do drugiego, ale to w niczym nie umniejsza znaczenia perfekcyjnego przygotowania każdego elementu.