Nie ma pełnej zgodności co do usytuowania w czasie początków marketingu. Niektórzy badacze, jako początkowy impuls powstania tego procesu społecznego, wskazują rewolucję przemysłową w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie XVIII wieku. Inni odsyłają do źródeł literackich, według których przedmiot z nazwą  ”marketing” pojawił się na Harvardzie na początku XX wieku. Najczęściej jednak przyjmuje się, że fundamenty marketingu zostały stworzone w Stanach Zjednoczonych przed II wojną światową, a w latach 40-tych jego główne założenia zaczęły być szerzej opracowywane i wcielane w życie.

Dlaczego powstał marketing?

W XX wieku, przemysł zaczął odgrywać coraz większą rolę w egzystencji społeczeństw. Produkcja różnego rodzaju dóbr odbywała się na coraz większą, masową skalę. Intensywne wytwarzanie towarów sprawiło, że podaż zaczęła przewyższać popyt. To stworzyło konkurencję na rynkach i zrodziło konieczność współzawodnictwa o klientów. I właśnie rywalizacja o konsumentów była genezą powstania marketingu.

Właściciele firm zaczęli zauważać, że można oddziaływać na odbiorcę, wykorzystując do tego różne instrumenty psychologiczne. Spostrzegli, że człowiek kieruje się głównie zmysłami wzroku i słuchu, więc zainicjowali mniej lub bardziej nieszablonowe metody dotarcia do jego umysłu.

Marketing swoje podstawy ma w ekonomii, socjologii i psychologii. Marketing skupia się na analizie wolnego rynku, na planowaniu i realizacji określonego celu. Celem tym jest dystrybucja dóbr i usług, a podstawowym narzędziem do jego realizacji jest reklama.

Reklama podstawą marketingu

Reklama jest znana od starożytności. Najstarszą jej formą było po prostu przekrzykiwanie się na targowiskach wczesnych cywilizacji (np. greckiej czy rzymskiej). Później były rysunki, szyldy, rzeźby. Przełom nastąpił w chwili wynalezienia druku przez Jana Gutenberga. Druk jest do dzisiaj powszechnie stosowaną metodą reklamy. Dobra drukarnia szybko wytworzy dużą liczbę plakatów i ulotek. Koszt ich stworzenia nie jest zazwyczaj wcale duży, za to przysparza mnóstwo korzyści. Oryginalny pomysł, przyciągające hasło, niebanalna grafika działają na wyobraźnię potencjalnego klienta. Mimo powszechnej informatyzacji, reklama offline wciąż doskonale się sprawdza w dzisiejszych czasach.

Cele marketingu

Najprostsza definicja marketingu to zadowalanie klientów, przy jednoczesnym wypracowywaniu zysków. Celem marketingu od początku była aktywizacja sprzedaży, realizowana w takich formach jak promocje, sprzedaż bezpośrednia, chwytliwa reklama. Dzisiaj duże znaczenie ma też reklama online czy public relations. Marketing zawsze opierał się na badaniach wolnego rynku, na ich podstawie oceniając i realizując swoje przedsięwzięcia . W miarę rozwoju, coraz większy nacisk kładziono w nim na aspekty społeczne i psychologiczne. Dostosowanie oferty dla potrzeb odbiorców wiązało się i wiąże z analizą nastrojów społecznych oraz psychologicznym oddziaływaniem na ludzkie zmysły. Bez dobrego marketingu, ciężko osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.